آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر؟

مو یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی است. با توجه به اینکه موی فر زیبایی خاص خود را دارد، اما اکثر افراد هر کاری برای صاف و یا به‌اصطلاح لخت شدن موهای خود می‌کنند. برخی دست بهروش‌های خانگی برای صافی می‌زنند. اما روشی که در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار شده، کراتینه مو است. درواقع کراتینه مو تنها برای صافی و زیبایی مو نیست. بلکه به ترمیم مو آسیب‌دیده نیز کمک می‌کند. این روش در اکثر مواقع در سالن‌های آرایشی توسط یک فرد ماهر انجام می‌پذیرد. کراتینه مو انواع مختلفی دارد که مواد مصرفی آن‌ها کمی با هم تفاوت دارند.

راه داشتن موهای صاف و لخت

کراتین نام پروتئینی است که به‌طور طبیعی در رشته‌های مو یافت شده و درخشندگی و لطافت به مو می‌دهد. به همین دلیل است که بسیاری کراتین را به‌عنوان پروتئین تقویت‌کننده مو می‌دانند. اگر موهای مجعد دارید و یا موهای شما خشک و آسیب‌دیده به نظر می‌رسد، ممکن است وسوسه شوید که برای صاف کردن موها و افزودن درخشش آن، روش درمانی کراتینه را انجام دهید. زیبایی مو پس از کراتینه کردن چندین برابر می‌شود.

اما شاید احتمالاتی که در مورد عوارض مواد استفاده‌شده در کراتینه مو به گوشتان می‌رسد، کمی شما را دچار تردید و ترس کند و سؤال اینکه آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر برایتان مطرح شود. این موضوع دلیل محکمی برای انجام دادن کراتینه در سالن‌های معتبر و قابل‌اعتماد است. البته همواره روش‌های خانگی و انواع ماسک‌ها و شامپوها با منشأ طبیعی برای نرمی و لطافت مو وجود دارد که می‌توانید با کم‌ترین هزینه در خانه انجام دهید.

کراتینه مو چیست؟

بیایید قبل از هر چیز با مختصر معرفی بیشتر کراتین شروع کنیم. کراتین درواقع نوعی پروتئین است که به‌طور طبیعی در موهای ما یافت می‌شود و به‌عنوان بلوک اصلی ساختمانی مو محسوب می‌شود. عدم وجود این پروتئین در مو می‌تواند آن‌ها را بی‌حالت، خشک و مجعد، آسیب‌دیده و ناهموار کند. بهتر است بدانید که به‌طورکلی با افزایش سن، موهای ما کراتین طبیعی خود را از دست می‌دهد. البته عوامل بسیاری در آسیب زدن به موها دخیل هستند.

اما کراتینه مو درواقع یک روش درمانی به‌حساب می‌آید که در آن قسمت‌های آسیب‌دیده مو با کراتین ترمیم و دوباره ساخته می‌شوند. کراتینه باعث می‌شود موها درخشندگی و لطافت خاصی پیدا کنند. البته به‌عنوان یک احیاکننده، موهای آسیب‌دیده را به‌خوبی احیا می‌کند، و حتی می‌تواند موهای شما را مقاوم‌ترکند. ما در ادامه بعد پرداختن به انواع کراتینه مو به این سؤال که آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر پاسخ داده‌ایم.

آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر؟

انواع کراتینه مو

پیش از پرداختن به اینکه آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر، جالب است بدانید که کراتینه مو انواع متفاوتی دارد که عبارت‌اند از: کراتین احیاکننده مو و کراتین برزیلی یا صاف کننده. در ادامه این دو نوع متفاوت را با هم مقایسه می‌کنیم.

  • کراتین احیاکننده: کراتین احیاکننده مو درواقع مناسب برای موهایی ست که در اثر رنگ و مش‌های زیاد آسیب‌دیده و کاملا خشک و مجعد شده‌اند. اثر این نوع کراتین مو مشابه تقویت و ویتامینه کردن موها خواهد بود. دقت کنید که کراتین احیاکننده مو زیاد تأثیری روی صافی مو ندارد و اگر همزمان با احیا مو علاقه با صافی آن دارید، باید روش دوم را انتخاب کنید.
  • کراتین برزیلی (احیاکننده و صاف کننده): تفاوت کراتین احیاکننده مو با کراتین برزیلی در نوع محلولی است که استفاده می‌شود. در روش کراتینه برزیلی، کراتین در بخار و در حرارت ۲۳۲ درجه روی مو اعمال می‌شود. علاوه بر صاف کردن مو با استفاده از این روش، می‌توان از آن برای درمان موهای آسیب‌دیده و سوخته نیز استفاده کرد. در این روش یک لایه محافظ روی تار‌های مو ایجاد می‌شود و از آسیب دیدن موها جلوگیری می‌کند و بعد از اتمام کار موهایی صاف با ظاهری کاملا طبیعی خواهید داشت. کراتین باید ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از اتمام کار روی مو‌ها باقی بماند و در روز‌های دوم و سوم نیز عمل صاف کردن تکرار ‌شود و در پایان روز سوم موها با یک شامپوی بدون سولفات شسته ‌شوند. دقت کنید که در بیشتر مواقع در مواد کراتینه مو برزیلی، ماده‌ای به نام فرمالدهید (فرمالدئید) وجود دارد که شیمیایی بوده و خطرات زیادی برای سلامتی به دنبال دارد.

آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر؟

معمولا از طرف شرکت های تولید کننده مواد کراتینه و سالن‌های آرایشی با تبلیغات وسیعی درمورد فواید کراتینه کردن مو روبرو می شویم. اما این سؤال پیش می‌آید که آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که در برخی مواقع با توجه به محلول مورد استفاده برای کراتینه مو، می‌تواند برای فرد و البته بیشتر برای آرایشگری که همیشه در معرض آن مواد است، بسیار خطر ساز باشد. بسیاری از متخصصان نسبت به این موضوع هشدار داده اند. کراتین ممکن است بتوانند مو را صاف کنند ، اما در این روند به آن آسیب می رسانند. این امر به این دلیل است که محصولات درمانی کراتین حاوی مواد دیگری به غیر از کراتین (مانند فرمالدهید) هستند.

مؤسسه‌ بین‌المللی تحقیقات سرطان و مؤسسه ملی سم‌شناسی این ماده را به‌عنوان عامل سرطان‌زا معرفی کرده است. همچنین استنشاق فرمالدهید می‌تواند باعث سوزش گلو و چشم، حالت تهوع و حساسیت پوستی شود. علاوه بر همه این‌ها در مورد اینکه کراتینه مو ضرر دارد یا خیر باید بگوییم که تماس طولانی‌مدت با فرمالدهید می‌تواند موجب آسیب به سیستم عصبی مرکزی هم شود.

این آسیب‌ها عبارت‌اند از: افزایش ابتلا به سردرد، افسردگی، تغییر خلق‌وخو، بی‌خوابی،‌ بدخلقی، کاهش تمرکز و کاهش چالاکی، حافظه و تعادل.حتی محصولاتی با عنوان (بدون فرمالدهید) نیز می‌توانند حاوی متیلن گلیکول یا فرمالین باشند که می‌توانند عوارض جانبی دقیقی مانند فرمالدهید ایجاد کنند. بنابراین بهتر است قبل از کراتینه مو اطمینان حاصل کنید که همه موارد احتیاط ایمنی به‌درستی رعایت می‌شوند. دقت کنید که کراتینه مو برای زنان باردار و کودکان ممنوع است.

فواید کراتینه مو

همان‌طور که دیدید پاسخ به این سؤال که آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر مثبت بود . البته کراتینه مو بدون فرمالدهید که درواقع یک روش احیاکننده برای موهای خشک و آسیب‌دیده محسوب می‌شود، نکات مثبت زیادی نیز دارد. برای مثال:

  • پوشش اضافی کراتین که در فرایند کراتینه روی مو قرار می‌گیرد، مو را در برابر آفتاب و آلودگی حفظ می‌کند.
  • ازآنجاکه کراتین به تقویت مو کمک می‌کند، مو مقاوم‌تر می‌شود و از خاصیت شکنندگی در امان می‌ماند.
  • موها بسیار نرم‌تر، براق‌تر و شاداب‌تر می‌شوند.
  • موها به‌راحتی حالت می‌گیرد و شانه می‌شود.
  • کراتینه مو برخلاف روش‌های صاف کردن قدیمی مو، به موها هیچ آسیبی نمی‌زند.

آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر؟

کراتینه خانگی مو

اگر از شنیدن پاسخ به این سؤال که آیا کراتینه مو ضرر دارد کمی ترسیدید، می‌توانید با درست کردن کراتین مو خانگی ،مو خود را کراتینه کنید. این ماسک‌ها را می‌توانید با مواد طبیعی مانند تخم‌مرغ، عسل، موز، آووکادو، سس مایونز و ماست در منزل درست کنید.

همچنین برای تقویت مو و البته تغذیه آن از درون، حتما باید رژیم غذایی متعادل حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌های دریایی داشته باشید. البته یک شامپو خوب که عاری از سولفات باشد می‌تواند به ایجاد یک محیط ایده آل برای رشد سالم مو کمک می‌کند. همچنین شامپو و نرم‌کننده‌های حاوی بیوتین، روی و کراتین را انتخاب کنید تا موها صاف، براق و ضخیم شوند.

سخن پایانی

کراتینه مو بهروش‌های مختلف برای صافی و احیا موهای آسیب‌دیده و خشک است. در این روش با رساندن پروتئین کراتین به مو، به روند تقویت مو کمک زیادی می‌شود. البته در مورد اینکه آیا کراتینه مو ضرر دارد یا خیر همان‌طور که در این مقاله توضیح دادیم، دقت کنید که برخی از محلول‌های کراتینه مو حاوی ماده سرطان‌زا فرمالدهید هستند.

به‌منظور جلوگیری از عوارض ایجادشده پس از کراتینه مو، همیشه توصیه می‌شود که به یک سالن معتبر بروید. اگر هم از مشکل پوستی خاصی رنج می‌برید، حتما قبل از کراتینه مو با پزشک پوست خود مشورت کنید.

برگشت به بالا